UPRAVLJANJE - KOMUNALNI PROBLEMI:
ŠTO JE NA MOJEM RAČUNU ?
Obzirom da je područje upravljanja i održavanja zgradama sve učestalije povezano sa komunalnim pitanjima u ime suvlasnika i korisnika usluga postavili smo pitanje: što je na mojem računu ?
- ODRŽAVANJE O TROŠKU PRIČUVE KANALIZACIJSKOG SUSTAVA KOJI NIJE DOVRŠEN.
UVOD
Odredbom članka 93. i 379. Zakona o vlasništvu – utvrđene su obveze upravitelja zgrade. U zakonske obveze Upravitelja, Zakon ne nalaže sudjelovanje u rješavanju pitanja komunalne infrastrukture stambenih zgrada (voda i kanalizacija). ZBOG UPITA KOJE ČESTO POSTAVLJAJU SUVLASNICI – potrudili smo se , približiti suvlasnicima : problematiku opreme i uređaja komunalne infrastrukture zgrade.
Četiri petine svjetskog stanovništva zagađenu vodu i nečistu sredinu u kojoj živi plaća vlastitim životom. Svrha odvodnje i izgradnje odvodnih sustava je sakupljanje otpadnih i ostalih suvišnih voda, njihovo odvođenje izvan naseljenih mjesta, pročišćavanje do željenog stupnja čistoće i ispuštanje.
Od godine 1948. rekonstruirani su osnovni magistralni pravci kanalizacije grada Splita, te su od 1960. do 1980. godine izgrađeni gotovo svi osnovni kolektori u gradu (Stinice - Pjat, Duje, Trščanska ulica, Ravne njive, Domovinskog rata, Uz ukop pruge, Ulica Brune Bušića i dr.). Godine 1976. puštena je u rad CS Bačvice s podmorskim ispustom. U kolovozu 1996. godine završena je izgradnja svih glavnih kolektora, te suvremenog mehaničkog uređaja za pročišćavanje kojim je konačno očišćeno more u Gradskoj luci.
Sustav odvodnje Split - Solin obuhvatio je izgradnju 8 suvremeno opremljenih crpnih stanica, cca 15 km kolektora raznih profila, hidrotehnički tunel, uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Stupe i podmorski ispust.
Međutim, Izgradnja kanalizacijske mreže radi materijalnog položaja i standarda društva u cjelini, čeka u nekim područjima i danas drugo povoljnije vrijeme. Kanalizacijska mreža toliko važna još je uvijek u brojnim i velikim područjima nedostatna i odvija se septičkim jamama.
JEDAN PRIMJER ODRŽAVANJA NEDOVRŠENOG KANALIZACIJSKOG SUSTAVA NA TERET PRIČUVE
Zgrade su pozicionirane u području grada _______ gdje nije dovršen kanalizacijski sustav – te zgrade raspolažu septičkom jamom i fekalnom crpkom. Na takav se slučaj odnose članci 12. i 13. Odluke o odvodnji otpadnih voda - Službeni vjesnik Grada _______ . koji reguliraju da je u gradskim područjima gdje nema izgrađenih objekata i uređaja odvodnje (nije dovršen kanalizacijski sustav) : a.) obvezna izgradnja septičke jame prema uvjetima iz odobrenja za njihovu gradnju; te da b.) zgrada mora imati atestom potvrđenu nepropusnu sabirnu jamu kao privremeno rješenje. ČLANKOM 11. ODLUKE O ODVODNJI OTPADNIH VODA - SLUŽBENI VJESNIK GRADA ____ REGULIRANO JE DA PRIVREMENO RJEŠENJE ODVODNJE VLASNICI GRAĐEVINE ODRŽAVAJU I KORISTE O SVOM TROŠKU ODNOSNO IZ PRIČUVE.
Investitor zgrade je za komunalnu infrastrukturu prema članku 32. stavak 2. i 3. Zakona o komunalnom gospodarstvu i članku 12 Odluke o komunalnom doprinosu Grada ______ od 07.04.2003. imao obvezu uplate u korist proračuna grada _______ značajnih sredstava koje je Grad ________ trebao koristiti za financiranje Programa izgradnje objekata komunalne infrastrukture. U navedeni iznos po Ugovoru s Gradom ________________ su bili uključeni dovod vode, izgradnja kanalizacije ,uređenje pristupnog puta i javna rasvjeta ( 47,89% iznosa komunalnog doprinosa).
ZAJEDNIČKA SABIRNA JAMA SA FEKALNOM CRPKOM (zajednički sustav odvoda za cca 100 stambenih jedinica - dvije pumpe) -je sagrađena sukladno komunalnim odlukama grada _____________, te za kanalizacijsku mrežu zgrada raspolaže Potvrdom Odsjeka za sanitarnu inspekciju Županije i Potvrdama izdanim od strane Vodovoda i kanalizacije d.o.o., kao i Policijske uprave, te Ureda državne uprave na projekt vodovoda i kanalizacije zgrade.
U takav kanalizacijski sustav zgrade nije dopušteno ispuštati krute tvari, naročito: krpe, rublje, otpatke metala, plastike, drva, ostatke vapna, ostatke betona, cementni mulj, kiseline, alkalne i ostale štetne tvari. RADI FUNKCIONIRANJA NEDOVRŠENOG KANALIZACIJSKOG SUSTAVA ZGRADA:
a.) nakon provedenog natječaja- zaključen je ugovor s koncesionarom – radi čišćenja septičke jame 4 puta godišnje- svaka 3 mjeseca u prisutnosti predstavnika zgrade.
b.) U slučaju kvara crpke potrebno je organizirati hitno otklanjanje kvara putem servisera (zadnja
intervencije bila je zbog bačene krpe – cijena te dvodnevne intervencije bila je 1.400.00 kn : mijenjao se rotor)
b.) Pogon fekalne crpke: potrošena struja za dvije pumpe se evidentira na posebnom mjerilu. Potrošak struje, prema računima HEP-a, je malen jer se crpka uključuje na polovini popunjenosti septičke jame i radi se o manjoj crpki snage 1,6 kilovata.
c.) Problem udjela u troškovima održavanja i računima struje : su utvrđeni po kriteriju potroška vode za svaki od 5 ulaza iz razloga: što su ugrađena mjerila za vodu i suvišan bi bio kriterij člana domaćinstva .